הדברה ירוקה - גרין הדברות
שיחת חינם 052-2516589

מכבדים תשלום ב

מספר רשיון 1313

Share Button

הדברה משולבת

הדברה משולבת – חידוש הכרחי

מאז ומעולם חיפשו בני האדם שיטות הדברה שיצליחו להיפטר מהמזיקים אחת ולתמיד, וככל שהמזיקים הפכו למתוחכמים יותר, כך גם חומרי ההדברה הפכו אגרסיביים יותר. אולם ככל שהשימוש בחומרי הדברה הלך וגבר, החלה גם להתגבר המודעות לסכנות הנלוות לשימוש בחומרי הדברה כימיים.
לנוכח סכנות אלו פותחה ההדברה המשולבת.

הדברה משולבת – על מה ולמה?

ההדברה המשולבת היא תולדה של שימוש ארוך שנים בחומרי הדברה כימיים, ותוצאות הלוואי השליליות שלו. רבים אינם מודעים לעובדה שחומרי הדברה כימיים הם למעשה סוג של גז עצבים. וכשם שהם פוגעים במערכת העצבים של המזיקים ועל ידי כך ממיתים אותם, כך הם עלולים גם להשפיע לרעה על בני האדם.
אכן, בהדברת מזיקים משתמשים במינונים נמוכים של חומרי הדברה כימיים, אך חשיפה מתמשכת אליהם עלולה לגרום לנזקים חמורים. הדברה משולבת נולדה מתוך הרצון לצמצם את חשיפתנו לחומרי הדברה כימיים, הן בהדברת מזיקים ביתית והן בהדברת מזיקים עבור גידולים חקלאיים.

חישבו על זה כך: למה באמת שתרצו את ההדברה "הקלאסית", הכימית והמסוכנת בתוך ארונות המטבח שלכם?
לא היה עדיף למצוא פתרון בריא יותר לבעיה שאינו מסכן את הבריאות שלכם?

כמו כן, ההדברה המשולבת נולדה מתוך רצון לצמצם את הפגיעה באיכות הסביבה, הנגרמת בעקבות השימוש בחומרי הדברה כימיים. גם העובדה שבמרוצת השנים המזיקים השונים פיתחו עמידות בפני חומרי ההדברה הכימיים, תרמה רבות לפיתוח ההדברה המשולבת.

עקרונות ההדברה המשולבת

ההדברה המשולבת, כשמה כן היא, משלבת בין עקרונות ההדברה הביולוגית וחומרי הדברה כימיים. ההדברה המשולבת מבוססת על ההכרה כי יש לצמצם את השימוש בחומרי הדברה למינימום ההכרחי, ואם הדבר אפשרי – לוותר עליהם לחלוטין.
הדברה משולבת ידועה גם בשם Integrated Pest Management) IPM), ובעברית: בקרת מזיקים משולבת. שם זה ניתן לה מכיוון שהיא מתמקדת בבקרה, בפיקוח ובניטור של המזיקים הקיימים באזורי הגידול החקלאיים ובבית, ונמנעת משימוש בחומרי הדברה כימיים כפעולת מנע ושלא לצורך.

להלן מספר עקרונות חשובים בהדברה משולבת:

  • חסימת דרכי הגישה של מזיקים לאזור (למשל על ידי סתימת פתחי הניקוז של כיורים ואמבטיות באמצעות מסננים מיוחדים).
  • הקפדה על סביבה נקייה משאריות מזון, שתייה, מקורות מים עומדים ופסולת אחרת – אליהם נמשכים המזיקים באופן טבעי.
    ניהול מעקב ובקרה אחר המזיקים, כדי לגלות אותם בשלבים מוקדמים ולהימנע משימוש בשיטות הדברה אגרסיביות.
  • מציאת "אויבים טבעיים" – זנים של בעלי חיים אשר יפטרו מהמזיקים בעצמם, בהתאם לשרשרת המזון בטבע
    (למשל: פיזור צרעות בגידולי מלפפונים יאפשר להיפטר מכנימת העלה – מזיק טורדני במיוחד שפוגע בגידולים. הצרעת אוכלות ומחסלות את הכנימה ללא שימוש בחומרי הדברה).
  • שימוש במלכודות ובפיתיונות שאינם רעילים לצורך לכידת והדברת המזיקים (למשל: כדי להתמודד עם זבובי הבצל שהורסים גידולים חקלאיים רבים, מניחים מלכודות זבובים (רשתות) ובהן בצל רקוב. הריח החזק של הבצל מושך את הזבובים למלכודת ומונע מהם לפגוע בגידולים).

הדברת IPM למומחים בלבד

חשוב לדעת שלא כל מדביר ולא כל חברת הדברה מעניקים שירותי הדברה משולבת. הדברה משולבת דורשת ידע נרחב וניסיון רב.
חברת גרין הדברות מעניקה שירותי הדברה משולבת לכל סוגי המזיקים, תוך שימוש מושכל בחומרי הדברה.

צרו עימנו קשר ואנו נשמח ליעץ לכם!

Save